HayatLog

Team Fortress 2 (Sonu Olmayan Ustalık Hikayem)

Evet bu benim. Geçen günlerde Team Fortress 2’de 100 LEVEL’e ulaştım. Peki bu oyunu neden hiç sıkılmadan oynadığımı sizlere anlatmak istedim. Genellikle çağırdığım arkadaşlarım bu oyunu çerez gibi ara sıra girmelik oyun olarak gördüler. Bende bu oyunun çerez bir oyun değil adını gelecekte tarihe yansıyacak bir oyun olduğunu göstermek istiyorum.

Team Fortress 2 öyle en güçlü eşyaları para ile satın al yani PayToWin tarzı bir oyun değildir. Oyunda isterseniz 1. seviye olur hiç önemli değil yinede 1. sıralamada bulunabilir hatta kill rekorları kırabilirsiniz.

image

Team Fortress 2’de en güçlü karakter veya en güçlü silah diye bir kavram söz konusu bile değildir. Her karakterin kendine has özellikleri ve onlara ustalaşmayı gerektiren binlerce saat söz konusudur. Silahlar ise oyunun size verdiği standart silahların hepsinin kendine has pozitif özellikleri vardır. Fakat verdiği pozitif özelliğe karşılık negatif özellikleride bulunur. Örneğin Pyro sınıfının SırtYakan silahı arkadan düşmanları yaktığınızda kritik hasarlar verir. Kritik ne diyecekseniz verilen hasarın 4 katıdır. Fakat buna karşılık Mouse 2 ile yapılan hava püskürtmesinde %-50 mermi israfı ve %-22 yanma süresi negatif olarak verilebilir.

image

Peki Team Fortress 2 neden bu kadar çok oynanıyor? Steamda oynanılan ve en çok oyuncuyu barındıran oyun olması nasıl mümkün olabilir? Valve’nin kurduğu sisteme çok şaşıracaksınız. Team Fortress 2’de Scout karakterini ele alalım. Scout diğer karakterlere göre en hızlı hareket kabiliyetine sahip olan ve çift zıplama yetkisine sahip bir karakterdir. Fakat bunun aksine sağlığı azdır yani kolay öldürülebilir.

Sağlığı azsa niye bu karakterle oynuyalım diyeceksiniz. Heavy’nin 300 canı var ve minigun’u var. Onunla önümüze geleni tarayıp kill kasılıp 1. sırada kalalım diyeceksiniz. Doğru heavy güçlü bir sınıf fakat eğer bir karakterde Main olursanız önünüze 5 tane heavy çıksa hepsini rahatlıkla avlayabilirsiniz. Scoutla bile hatta. Peki Main nedir diyecek olursanız, Main usta anlamına gelir. Yani karakter hakkında herşeyi bilen demektir.

image

Siz Scout’sunuz ve Soldier size bir tane füze attı. Bununla vurulunca çok az canınızın kalacağını biliyorsunuz. Fakat Valve WASD Ve Space tuşuna binlerce özellik koymuş. Bu tuşları iyi kullanarak gıdım hasar almadan Soldier’ı alt edebilirsiniz. Sadece scoutlada değil. Hızlı yürüyebilen diğer sınıflarlada yapabilirsiniz. Rakibi şaşırtan hareketler yapabilirsiniz. Örneğin tam bir yere gidecekken o yöne gitmeyi kesip başka bir yere yönelirseniz rakip refleksine güvenip sizin ilk gittiğiniz yere roket sallar sonra bir kere vurursunuz ve tekrar şaşırtırsınız.

Veya spy ile sizi kovalayan bir pyro’yu trickstap ile alt edebilirsiniz. Tricstab WASD Ve Space tuşlarında Main’leşen oyuncuların çok iyi yapacakları bir harekettir. Nasıl birşey olduğunu yazıyla anlatamam merak eden şu videoyu izleyebilir. https://www.youtube.com/watch?v=0lF2clEs8ys

Main olmak öyle 50-60 saatlik bir iş değildir. Peki diyelim Soldier sınıfında 150 saat oynadınız. Peki Soldier Sınıfının bütün RocketJump yerlerini biliyor musunuz? Bostancı ile AirShot yapabileceğiniz yerleri biliyor musunuz? Canınız azaldığında medic kaynaklarının nerde olduğunu biliyor musunuz? Cephaneniz azaldığında cephane kaynaklarının nerde olduğunu biliyor musunuz? Splash Damage’nin en iyi olduğu duvarları biliyor musunuz? 1+1’in kaç ettiğini biliyor musunuz… Nefesim bitti öğrenecek çok şey var :D. 500 Saatim olmasına rağmen hayla daha çeyreğini öğrendim.

Valve’nin oyuncuları çeken müthiş sistemi aynen bu işte. Bir sınıfta insanlar ustalaşmak için binlerce saatlerini feda ediyorlar. Hemde sadece bir sınıfta oyunda 9 sınıf var. Yani şimdi diyeceksiniz ‘‘Her sınıf için 1000 saatse ve 9 sınıf varsa oyunu çözmemiz için 9000 saat oynamamız mı lazım.’’ Hayır! Çünkü genellikle insanlar bütün karakterleri sevmeyebiliyor.

Ben mesela Demoman sınıfından nefret ediyorum. Çünkü o kadar engineer ile hazırlık yapıyorum Main Demomanlar bombaları sektirerek atacakları yerleri ezbere bildikleri için BAM! Kül oldun. Ve ben bu karakterle ne zaman oynasam hep f2p diye anıldım :/. f2p ne diyecekseniz oyunda noob kavramı yerine f2p kavramı kullanılıyor. Çünkü bu oyunu yapan kişiler aslında oyuncular. Mesela SpyCrab şakası. Bu şakayı 2006 yılında bir adam yaptı ve şuan günümüzde yüzbinlerce spycrabçi var.

Bu şaka bir türlü ölmedi. Daha bir sürü şaka var çok görsel gerektiriyo o konuya girmiyeceğim :D. İşte dediğim gibi kendi tarzınıza göre veya en iyi oynuyabildiğiniz karakterlere yoğunlaşın. Spy,engineer,soldier benim en iyi kullanabildiğim karakterlerdir :).

image

Team Fortress 2’de Vur Yada Öl kavramı vardır. Bu nedir diyecekseniz Team Fortress 2’deki genellikle silahların %85’i tek vuruşluk silahtır yani pompalı gibi düşünün. Sarjör boyutunuz diyelimki 4 eğer düşmana tutturursanız ödüllendilirsiniz(Hayatta kalırsınız). Eğer ıskalarsanız sarjörü bitirirseniz büyük ihtimal sarjör doldurana kadar ölürsünüz. O yüzden idare kullanmak gerekir direk saldırmak değil. Oyunda sadece 4 sınıfta 1 adet otomatik silah bulunur Pyro,Heavy,Medic,Sniper. Mesela Sniper’ın SMG(Hafif Makineli) silahı ile bir düşmanı taradınız verdiğiniz hasar 60 ve sonra öldünüz. Ve bu sizi uyuz eder fakat tek atışlık silahlarla diyelimki Demoman’la bir Scout’a bomba attınız ve tam vücuduna isabet etti Scout’ta 10 can kaldı ve sizi öldürdü. Fakat o bombayı tutturduğunuz için uyuz olmazsınız aksine gelişme kaydettiğinizi hissedersiniz!

image

Ve bu durum böyle devam eder bir dahaki sefere bir bakmışsınız tüm rakip takımı demoman’in attığı 4 bombayla almışsınız(1500 Saat Gerektirir :D).

İşte Team Fortress 2’nin Ruhu budur en azından benim görüşümle <3. Eğer buraya kadar okuduysanız umarım içinizde bu oyunu oynamak için bir kaygı oluşturmuşumdur.

Güle Güle… :slight_smile:

2 Likes

Sıktı Pubg geç :smiley: şaka maka eline sağlık güzel yazı :slight_smile:

1 Like